Kim jest firma TPV?
TPV Displays Polska jest producentem telewizorów LCD, OLED oraz płyt SSB. Specjalizuje się w działalności produkcyjnej w formie ODM oraz OEM, a także rozwija własne marki. Posiada dziesięć linii montażowych dla telewizorów oraz trzy linie produkujące obwody drukowane.
Gorzowska fabryka jest liderem w produkcji monitorów LCD oraz OLED w Europie, a dzięki współpracy z korporacją Philips, również w projektowaniu i montażu tych urządzeń.
Problem TPV Display Polska
Dużym problemem dla TPV Display Polska jest nieodpowiednie połączenie przewodów z płytami głównymi, zasilającymi i z panelami. Może to powodować problemy w działaniu produkowanych urządzeń.
Poza tym zdarza się, że dział kontroli jakości również nie zauważa takich błędów, jak brak niektórych śrub montażowych lub prowadzenie przewodów w miejscach na otwory montażowe.
Wymagany jest kosztowny procesowi rozmontowywania odbiorników w razie wykrycia usterki na jednej sztuce z danej partii produkcyjnej i skontrolowania całej serii w wypadku wykrycia błędu już w tylko w jednym produkcie.
Człowiek pracujący 8 godzin nie jest w stanie kontrolować poprawności montażu z taką samą powtarzalnością jak maszyna. Firma chce uodpornić się na niedoskonałości pracy załogi. Nie zamierza zwalniać pracowników, ale musi zadbać o jakość produktów dostarczanych na rynek.
Jak rozwiązaliśmy problem Partnera?
Ponieważ nie istnieją dwa takie same wdrożenia i takie same linie produkcyjne, prace rozpoczęliśmy jak zwykle od zbudowania od stanowiska pilotażowego, którym w pierwszej kolejności chcieliśmy udowodnić ROI.
Chcąc wyręczyć pracowników w manualnej kontroli jakości i jednocześnie zwiększyć efektywność tego procesu przy pomocy wizji maszynowej już w 2016 budowaliśmy, rozwijaliśmy i optymalizowaliśmy dedykowany system. Z jednego stanowiska urósł on do rozwiązania wprowadzanego systematycznie do wszystkich 9 linii produkcyjnych. Dzięki temu automatyzując kontrolę wizyjną wśród wszystkich produkowanych w zakładzie telewizorów.
Zastosowanie rozwiązanie umożliwia również płynne dostosowanie stanowiska do zmieniających się rodzajów odbiorników (np. różnych umiejscowień kodu kreskowego oraz różnych wielkości, grubości przejeżdżających telewizorów).
Software wspierający rozwiązanie pozwala także na zdefiniowanie praktycznie nieograniczonej ilości kontrolowanych elementów i ich kombinacji. Rozwiązanie jest w 100% edytowalne i elastyczne nawet bez znajomości języka programowania!
Przykładowe elementy weryfikowane przez system:
- obecność śrub montażowych
- poprawna pozycja taśm montujących kable
- sprawdzanie obszarów wolnych oraz kołków VESA (brak kabli w ich pobliżu)
- zapięcie konektorów
- zapięcie taśm LVDS
- poprawność ułożenia przewodów
Oprogramowanie pozwala definiować własne schematy kontroli, zmieniać ustawienia szybkości i dopasować się do różnego rodzaju linii montażowych. System przechowuje również archiwum zdjęć z każdej zrealizowanej kontroli (bez ograniczeń wielkości historii), co umożliwia nam weryfikację wsteczną dowolnego numeru partii z dokładnością do pojedynczej śrubki.
Rezultaty projektu
✅ | Możliwość przekierowania pracowników kontroli jakości do trudniejszych zajęć |
✅ | 150% szybciej prowadzona kontrola jakości i usprawnienie produkcji |
✅ | Około 20k zł miesięcznie zaoszczędzone na wadliwych produktach – ROI spłacone w 100% |
✅ | Wdrożenie z powodzeniem zrealizowane na 9 liniach w Gorzowie |
✅ | Adaptowalność rozwiązania do zmian w procesie produkcji |
Cytat klienta
“zainwestowaliśmy w sprzęt z MV-Center – zbudowaliśmy go z firmą z KRAKOWA, MV-center dostarczył systemy wizyjne – te systemy pozwalają nam uodpornić się na niedoskonałości pracy pracowników”
Podsumowanie
Cały projekt obejmował dostawę 9 kompletnych stanowisk do kontroli wizyjnej podzespołów telewizorów. Po zamówieniu pierwszego stanowiska pilotażowego w roku 2016, przetestowaniu go i optymalizacji, klient zdecydował się na zamówienie kolejnych 8 stanowisk.
Wyróżnieniem dla nas była wypowiedź samego Dyrektora Technicznego fabryki TPV, pana Grzegorza Bendy, który na łamach portalu hdtvpolska wypowiedział się o nas jako o ekipie z Krakowa, która pomogła im wdrożyć ten system.
Materiał dostępny jest poniżej: